VÍCE INFORMACÍ

Co přináší projekt participativních rozpočtů do škol?

Základním cílem je propojit všechny aktéry ve škole do společné aktivity
a zábavným přístupem umožnit žákům podílet se na chodu školy.

Školní participativní rozpočtování je skvělá příležitost, jak u žáků podpořit občanskou angažovanost a naučit je kriticky přemýšlet o svém okolí. Žáci zjistí, pojmenují a zpropagují skutečné potřeby komunity. Zdokonalí si tak komunikační a prezentační dovednosti, posílí finanční gramotnost a svůj vztah k podnikavosti. Zapojí se do aktivity, která přispívá ke zlepšení vztahů mezi nimi a pedagogy směrem ke spolupráci a partnerství.

Jak je aktivita náročná pro školu?

Participativní rozpočtování není jednorázová ani krátkodobá akce. Vylepši si školu je proto aktivita na celý školní rok. V září začíná proškolením školních koordinátorů a mezi březnem a červnem končí realizací vítězných žákovských nápadů. Celým procesem, všemi fázemi, vás ale provede jednoduchá online aplikace a metodická podpora na telefonu. Na konci každého pololetí také probíhá online poločasové sdílecí setkání s koordinátory.

JAKÉ JSOU PŘÍNOSY PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTOVÁNÍ PRO ŽÁKY?


podpora participace mládeže


možnost vyjádřit své nápady a názory


posilování občanské angažovanosti a seznámení s demokratickým procesem


rozvoj finanční gramotnosti


podpora nových metod výuky – zážitkové vzdělávání


naučit žáky samostatně a zodpovědně se rozhodovat


naučit žáky samostatně a zodpovědně se rozhodovat

JAK TO CELÉ FUNGUJE?

Každá zúčastněná střední škola a dětský domov zřizované Jihomoravským krajem dostane z rozpočtu Jihomoravského kraje částku 30.000 Kč. Základní školy obdrží stejnou částku od svého zřizovatele.

Žáci promyslí, čím by za tento obnos vylepšili prostředí své školy nebo obohatili výuku.

Může se jednat o vybavení třídy či školy, vzdělávací aktivitu, výlet či obohacující zážitek. Fantazii se meze nekladou. Své nápady představí na veřejné prezentaci ostatním žákům a ti potom hlasují o vítězném projektu za celou školu.

Projekt je sice určen zejména pro žáky dané školy, ale do procesu se mohou zapojit i zaměstnanci školy, a to navrhováním projektů a jejich prezentací. Samotné hlasování zůstává v kompetenci žáků. Vybraný nápad pak škola, ideálně za pomoci žáků, zrealizuje.